Чистка ПК

Як правило, комп’ютер попадає на сервіс для усунення наслідків перегріву через те, що його, ПК, не чистили. Це стосується як і стаціонарних комп’ютерів, так і ноутбуків. Тільки є різниця в складності проведення цієї процедури та вартості усунення несправності.

В стаціонарних ПК зазвичай першою жертвою пилу стає  блок живлення. Не раз у наш сервіс приносили системні блоки, у яких вентилятори продуву повітря просто “стояли”. “Стояли”, бо не могли пробити лопастями той шар пилу та бруду, який назбирався в середині. У no name та дешевих БЖ ( блоках живлення ) , в яких не має ніяких захистів від перегріву, через екстремальний температурний режим починають відхилятися показники напруги, і там легко можна побачити 15В замість 12В або 3В замість 5В. Дорогі блоки живлення в основному мають захист від перегріву і аварійно відключаються або просто “вмирають”,  нікому не нашкодивши. В той же час, дешевший БЖ живить усю периферію аварійною напругою, через що чутливі до останньої модулі просто виходять з ладу, збільшуючи вартість майбутнього ремонту.

Процессори високу температуру теж не люблять. Від руйнівного перегріву вони захищаються аварійним відключенням, яке передбачено самим процессором. Правда, багато таких відключень вони не переживуть. Тут на підстраховці є захистні алгоритми, які передбаченні у BIOS материнських плат. Системна плата теж моніторить температуру ядра CPU, і здатна згідно налаштувань збільшувати чи зменшувати обдув повітря тепловідводу процессора. Але оскільки радіатор – у пилюці…. то дуй, не дуй – а температура росте. І тут знову материнська плата пробує врятувати процессор, яка згідно налаштувань або жорстких установок відключає живлення системи.

Відеокарти не те що не люблять перегріви… вони просто від них вмирають. Термозахист реалізований у них дуже і дуже погано. Якщо CPU від суїциду може врятувати материнська плата, то GPU у більшості випадків немає кому відключати. Хоча прослідковується симптоматика – якщо відеоядро перегріте, то його продуктивність падає, починаються фрізи, артефакти. І якщо йому дуже погано – ПК йде в перезавантаження. Як правило, перегріті відеокарти довго не живуть.

Підсумуємо: якщо вентилятори ПК працюють на повну потужність, ПК самовільно вимикається або перезавантажується, зависає, тормозить – очевидно, пора проводити профілактику. А краще комп’ютер до цього не доводити та проводити регулярну чистку як мінімум один раз на рік.

У нашому сервсіному центрі чистка комп’ютера це – чистка від пилу та бруду усіх компонентів, замщування вентиляторів охолодження, заміна термопасти, заміна термоподушок та кінцевий тест.